Taras ogrodowy oświetlony energooszczędnymi lampami

Piękno krzewów, drzew, rabat, a także samych konstrukcji, które występują w ogrodzie, można efektownie podkreślić, stosując grę świateł. Podświetlone rośliny będą się świetnie prezentować szczególnie wieczorami. Wiele osób wzbrania się przed tego typu rozwiązaniem, obawiając się kosztów związanych z jego instalacją i eksploatacją. Tymczasem, jeśli wykorzystuje się nowoczesne rozwiązania technologiczne, oświetlenie w ogrodzie wcale nie musi kosztować wiele. Wystarczy skorzystać z pomocy sprawdzonych specjalistów, takich jak z firma Migród, która zakładaja specjalne systemy, korzystające z technologii LED.

Profesjonalnie urządzony ogród przez serwis ogrodniczy

Posiadanie ogrodu zawsze łączy się z szeregiem obowiązków, których należy pilnować, by ten prezentował się pięknie. Do nich zaliczamy m.in. założenie trawnika, jego koszenie, pielęgnację roślin, a z czasem dosadzanie nowych. Wiele osób marzy o tym, by stworzyć kameralny zielony zakątek przy swoim domu. Często jednak zapominają, jak wiele pracy może on wymagać. Zniechęceni lub po prostu zajęci innymi obowiązkami, nie mają wystarczająco siły i czasu.

System nawadniający ogród

Nowoczesne nawadnianie ogrodów coraz częściej odchodzi od zasilania całego układu z systemu wodociągowego na rzecz ekologicznych rozwiązań. Recykling wody deszczowej obecnie coraz bardziej zyskuje na popularności. Dodatkowo często też sięga się po inteligentne systemy, które mogą być obsługiwane z poziomu telefonu lub innego urządzenia mobilnego, co ułatwia sterowanie nimi.

Nocny ogród oświetlony lampami

Każda osoba posiadająca ogród stara się, aby jej ogród był zawsze zadbany i dobrze się prezentował. Ma on być wyjątkowym miejscem, gdzie można usiąść i zrelaksować się w słońcu lub też po prostu zasiąść w cieniu z książką. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu ogród będzie wyglądał równie pięknie i ciekawie po zachodzie słońca, jak i w ciągu dnia. Można stworzyć ciekawe efekty świetlne, podświetlając niemal całą powierzchnię ogrodu, jak i najważniejsze rośliny. Dzięki wyborowi różnych urządzeń finalny wygląd całej aranżacji może być bardzo zaskakujący.

Kiedy spełnia się marzenie o własnym domu z ogrodem, często sięgamy po liczne poradniki, jak zaaranżować nasze podwórko. Czytamy o różnych sposobach sadzenia, łączenia odmiennych gatunków roślin i ich pielęgnacji, jednak często zapominamy o podstawowej sprawie – jakie narzędzia są nam potrzebne w ogrodzie. Dlatego przedstawimy sobie zestawienie absolutnie najpotrzebniejszych sprzętów, jaki każdy ogrodnik powinien mieć na stanie.

Każdy ogrodnik zna ten moment, kiedy przychodzi wiosna, on wychodzi na podwórko, chcąc ucieszyć się zieleniącymi drzewkami, krzewami i rabatami, a tu… wyrastające nad ziemię krecie kopce. Walka z kretami to prawdziwe wyzwanie. Są one bardzo terytorialne i przywiązane do „swojej” domeny. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które przynajmniej na pewien czas pozwolą go zatrzymać. Zaznaczmy, że nim podejmiemy bardziej drastyczne środki, to warto wykorzystać wszystkie możliwości, pozwalające wypłoszyć lub odłowić zwierzaka.

Ogrodnik je marchew z wiosennego ogrodu

Któż o tym nie myśli – własne, świeże warzywa z ogrodu, które smakują inaczej niż te, które możemy dostać w sklepach. A przede wszystkim – są znacznie zdrowsze od nich. Nowalijki natomiast to najwdzięczniejsze z warzyw, jakie możemy uprawiać. Są nie tylko proste w hodowli, gwarantują feerię smaków, ale przede wszystkim – można je wysiać już w marcu!

Kolorowe tulipany i fontanna w wiosennym ogrodzie

Kiedy zaczynają się roztopy, a temperatura za oknem coraz częściej sięga powyżej 0 stopni Celsjusza, oznacza to, że zbliża się jeden z najbardziej angażujących czasów dla amatorskich i zawodowych ogrodników. To w tym czasie nasz ogród budzi się do życia, odsłania się wymagający pielęgnacji trawnik, w którym zdążyły się nagromadzić różne odpadki, a drzewka i krzewy potrzebują pilniejszej uwagi.
Chcąc więc cieszyć się przez cały rok pięknie kwitnącymi roślinami, eleganckim trawnikiem – efektownym ogrodem w ogóle, należy wykonać co najmniej kilka najpotrzebniejszych prac.

Wielu ogrodników marzy o tym, aby ich ogród przystrojony był zielonym dywanem. Przy zakładaniu nowego trawnika lub też renowacji starego, często pojawia się pytanie, jaki gatunek trawy będzie najlepszy, by osiągnąć pożądany rezultat.
Do wyboru jest mnóstwo jej odmian, a każda z nich cechuje się innymi właściwościami – barwą, tempem rośnięcia czy odpornością na choroby i eksploatację. Dlatego też warto rozeznać się z różnymi mieszankami odmian, jakie są dostępne w sklepach.

Okres mrozów nie jest łatwy dla całego ogrodu, a tym samym i dla nas. Przed nadejściem śniegów i temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza musimy wykonać szereg prac pielęgnacyjnych, jak i konserwacyjnych. Szczególnie ważne jest to, aby należycie zabezpieczyć system nawadniania, także ten automatyczny, aby ich konstrukcja nie została zniszczona przez np. zalegającą w wodę.
Jak zatem zadbać o cały ten układ? Zapoznajmy się bliżej z podstawowymi zadaniami.

Wielu z nas wydaje się, że w momencie, kiedy za oknem trzaska mróz, a śnieg zalega na podwórku, to oprócz odgarniania białego puchu nie ma specjalnie nic do roboty. Nic bardziej mylnego – jest to bowiem czas, kiedy rośliny wciąż wymagają opieki.
Jakie prace więc warto wykonać w ogrodzie, aby po odejściu zimy cieszyć się zdrową roślinnością i mniejszą ilością obowiązków?

Dla wielu ogrodników staw w ogrodzie jest swoistą chlubą i dumą – wymyślamy bowiem najbardziej fantazyjne kaskady, strumyki, wodospady, tworząc małe zbiorniki wodne o różnych kształtach, do tego często z rybimi mieszkańcami. Sen z powiek jednak spędza nam zima – wszak warstwa lodu, która może się pojawić, może zagrozić nie tylko rybom, ale też roślinom!
Z tego też powodu wielu ogrodników popełnia kardynalne błędy, często będące tragiczne w skutkach. Jak zatem zabezpieczyć oczko wodne na zimę?

Kiedy temperatura spada blisko zera, a z drzew polecą już prawie wszystkie liście, wielu niedoświadczonych ogrodników zastanawia się, co zrobić, aby przygotować swoje rośliny do zimy. Ta już bowiem za pasem, a w końcu w ogrodzie może być mnóstwo pięknych krzewów, drzewek i bylin, które mogą wymagać stosownej ochrony.

W dobie coraz większej popularności produktów BIO także ogrodnicy chętniej sięgają po naturalne rozwiązania. Wielu działkowiczów, jak i osób, które mają przydomowe ogrody, rezygnuje z nawozów mineralnych, wracając do tradycyjnych, ekologicznych sposobów „pędzenia” swoich roślin – niezależnie, czy dotyczy to warzyw, krzewów owocowych czy roślin ozdobnych.

Dla wielu ogrodników ogród nie jest w pełni kompletny, jeśli nie zbuduje się w nim oczka wodnego. Jest to wyjątkowa ozdoba, która może stać się swego rodzaju „perłą w koronie” każdej działki. Choć jest to powszechny sposób na aranżację przestrzeni, to dzięki możliwości stworzenia wyjątkowych projektów, każde oczko jest na swój sposób wyjątkowe.

vertical_align_top