Kiedy spełnia się marzenie o własnym domu z ogrodem, często sięgamy po liczne poradniki, jak zaaranżować nasze podwórko. Czytamy o różnych sposobach sadzenia, łączenia odmiennych gatunków roślin i ich pielęgnacji, jednak często zapominamy o podstawowej sprawie – jakie narzędzia są nam potrzebne w ogrodzie. Dlatego przedstawimy sobie zestawienie absolutnie najpotrzebniejszych sprzętów, jaki każdy ogrodnik powinien mieć na stanie.

Każdy ogrodnik zna ten moment, kiedy przychodzi wiosna, on wychodzi na podwórko, chcąc ucieszyć się zieleniącymi drzewkami, krzewami i rabatami, a tu… wyrastające nad ziemię krecie kopce. Walka z kretami to prawdziwe wyzwanie. Są one bardzo terytorialne i przywiązane do „swojej” domeny. Istnieją jednak skuteczne sposoby, które przynajmniej na pewien czas pozwolą go zatrzymać. Zaznaczmy, że nim podejmiemy bardziej drastyczne środki, to warto wykorzystać wszystkie możliwości, pozwalające wypłoszyć lub odłowić zwierzaka.

Ogrodnik je marchew z wiosennego ogrodu

Któż o tym nie myśli – własne, świeże warzywa z ogrodu, które smakują inaczej niż te, które możemy dostać w sklepach. A przede wszystkim – są znacznie zdrowsze od nich. Nowalijki natomiast to najwdzięczniejsze z warzyw, jakie możemy uprawiać. Są nie tylko proste w hodowli, gwarantują feerię smaków, ale przede wszystkim – można je wysiać już w marcu!

Kolorowe tulipany i fontanna w wiosennym ogrodzie

Kiedy zaczynają się roztopy, a temperatura za oknem coraz częściej sięga powyżej 0 stopni Celsjusza, oznacza to, że zbliża się jeden z najbardziej angażujących czasów dla amatorskich i zawodowych ogrodników. To w tym czasie nasz ogród budzi się do życia, odsłania się wymagający pielęgnacji trawnik, w którym zdążyły się nagromadzić różne odpadki, a drzewka i krzewy potrzebują pilniejszej uwagi.
Chcąc więc cieszyć się przez cały rok pięknie kwitnącymi roślinami, eleganckim trawnikiem – efektownym ogrodem w ogóle, należy wykonać co najmniej kilka najpotrzebniejszych prac.

Wielu ogrodników marzy o tym, aby ich ogród przystrojony był zielonym dywanem. Przy zakładaniu nowego trawnika lub też renowacji starego, często pojawia się pytanie, jaki gatunek trawy będzie najlepszy, by osiągnąć pożądany rezultat.
Do wyboru jest mnóstwo jej odmian, a każda z nich cechuje się innymi właściwościami – barwą, tempem rośnięcia czy odpornością na choroby i eksploatację. Dlatego też warto rozeznać się z różnymi mieszankami odmian, jakie są dostępne w sklepach.

Okres mrozów nie jest łatwy dla całego ogrodu, a tym samym i dla nas. Przed nadejściem śniegów i temperatur poniżej 0 stopni Celsjusza musimy wykonać szereg prac pielęgnacyjnych, jak i konserwacyjnych. Szczególnie ważne jest to, aby należycie zabezpieczyć system nawadniania, także ten automatyczny, aby ich konstrukcja nie została zniszczona przez np. zalegającą w wodę.
Jak zatem zadbać o cały ten układ? Zapoznajmy się bliżej z podstawowymi zadaniami.

Wielu z nas wydaje się, że w momencie, kiedy za oknem trzaska mróz, a śnieg zalega na podwórku, to oprócz odgarniania białego puchu nie ma specjalnie nic do roboty. Nic bardziej mylnego – jest to bowiem czas, kiedy rośliny wciąż wymagają opieki.
Jakie prace więc warto wykonać w ogrodzie, aby po odejściu zimy cieszyć się zdrową roślinnością i mniejszą ilością obowiązków?

Dla wielu ogrodników staw w ogrodzie jest swoistą chlubą i dumą – wymyślamy bowiem najbardziej fantazyjne kaskady, strumyki, wodospady, tworząc małe zbiorniki wodne o różnych kształtach, do tego często z rybimi mieszkańcami. Sen z powiek jednak spędza nam zima – wszak warstwa lodu, która może się pojawić, może zagrozić nie tylko rybom, ale też roślinom!
Z tego też powodu wielu ogrodników popełnia kardynalne błędy, często będące tragiczne w skutkach. Jak zatem zabezpieczyć oczko wodne na zimę?

Kiedy temperatura spada blisko zera, a z drzew polecą już prawie wszystkie liście, wielu niedoświadczonych ogrodników zastanawia się, co zrobić, aby przygotować swoje rośliny do zimy. Ta już bowiem za pasem, a w końcu w ogrodzie może być mnóstwo pięknych krzewów, drzewek i bylin, które mogą wymagać stosownej ochrony.

W dobie coraz większej popularności produktów BIO także ogrodnicy chętniej sięgają po naturalne rozwiązania. Wielu działkowiczów, jak i osób, które mają przydomowe ogrody, rezygnuje z nawozów mineralnych, wracając do tradycyjnych, ekologicznych sposobów „pędzenia” swoich roślin – niezależnie, czy dotyczy to warzyw, krzewów owocowych czy roślin ozdobnych.

Dla wielu ogrodników ogród nie jest w pełni kompletny, jeśli nie zbuduje się w nim oczka wodnego. Jest to wyjątkowa ozdoba, która może stać się swego rodzaju „perłą w koronie” każdej działki. Choć jest to powszechny sposób na aranżację przestrzeni, to dzięki możliwości stworzenia wyjątkowych projektów, każde oczko jest na swój sposób wyjątkowe.

Aby zapewnić roślinom w naszym ogrodzie zdrowy i zrównoważony wzrost, potrzebne są różne zabiegi pielęgnacyjne. Obok nawadniania, przycinania czy szeregu innych czynności ogrodniczych, niezbędne jest też nawożenie. Nie każdy nawóz jednak nadaje się do wszystkich roślin – owszem, na rynku są produkty uniwersalne, ale z nimi również należy uważać.

Zioła uchodzą za źródło różnych składników odżywczych, witamin, minerałów i innych korzystnych dla organizmu naturalnych związków chemicznych. Stanowią one często alternatywę lub uzupełnienie kuracji medycznych. Najlepsze zaś są zioła świeże, które można samodzielnie ususzyć, a później wykorzystać do parzenia herbatek.

Winogrona są nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe. Stąd też cieszą się dużą popularnością na całym świecie. W miarę ocieplania się klimatu, w Polsce coraz częściej można znaleźć profesjonalne winiarnie, które produkują trunki z tych szlachetnych owoców. Cieszą się one też rosnącą popularnością wśród posiadaczy przydomowych ogrodów i działek.

Możliwość uprawy własnych warzyw i owoców jest atrakcyjna dla wielu ludzi. Jak jednak zapewnić sobie wczesne i obfite zbiory? Najłatwiej poprzez założenie szklarni. Mając nawet mały ogród, można pokusić się o postawienie niewielkiej konstrukcji, która zapewni nam plony przez większą część roku.

vertical_align_top