Kiedy temperatura spada blisko zera, a z drzew polecą już prawie wszystkie liście, wielu niedoświadczonych ogrodników zastanawia się, co zrobić, aby przygotować swoje rośliny do zimy. Ta już bowiem za pasem, a w końcu w ogrodzie może być mnóstwo pięknych krzewów, drzewek i bylin, które mogą wymagać stosownej ochrony.

Jakie prace warto wykonać przed zimą, aby nasz ogród odżył na wiosnę? Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie – zachęcamy do lektury!

Kiedy jest sucha jesień…

Jesienna słota nie jest bez celu – choć niektórzy przechodzą chandrę związaną z większą ilością deszczy i krótszymi dniami, mokra jesień ma swoje naturalne prawa – dzięki opadom atmosferycznym gleba jest odpowiednio nawadniana, a tym samym – rośliny mogą zmagazynować w pędach ilość wody potrzebną do przetrwania mrozów. Jeśli natomiast jesień jest sucha, konieczne będzie dodatkowe podlewanie ogrodu.
W takich warunkach najlepiej spisują się inteligentne automatyczne systemy nawadniania, które charakteryzują się dużą efektywnością w podlewaniu, a także realnymi oszczędnościami. Niektórzy twierdzą również, że kiedy temperatura jest nieco wyższa, warto nawadniać ogród zimą – więcej szkód bowiem może spowodować susza niż mróz. Podlewanie jest też ważne na wczesną wiosnę, kiedy przyroda zaczyna się budzić do życia – woda będzie potrzebna naszym krzewom, drzewom i innym zielonym podopiecznym do rozkwitnięcia.

Okrywanie roślin

Choć pogoda nas od tego odzwyczaiła, to w Polsce wciąż zdarzają się mrozy. Jeśli temperatura spada trwale poniżej -5 stopni Celsjusza, powinniśmy zapewnić roślinom odpowiednią ochronę przed zimnem. Wówczas możemy okryć je gałązkami z igliwiem lub trocinami (dotyczy to np. bylin). Korzenie zaś (co jest jedną z najważniejszych czynności ochronnych) możemy zabezpieczyć korą, kopczykiem ziemi lub kompostem, które będą utrzymywały odpowiednią temperaturę, co jest szczególnie ważne w przypadku tych roślin, które mają płytkie ukorzenienie.

Rośliny zimozielone mogą wymagać okrycia także części nadziemnych np. za pomocą specjalnej włókniny. Jest to szczególnie ważne, jeśli zima jest mroźna, a przy tym słoneczna. Słońce bowiem wzmaga procesy życiowe roślin, przez co dochodzi do wykorzystania zmagazynowanej wody. Zamarznięty grunt natomiast utrudnia jej pobieranie.

Prace porządkowe

Nie mniej istotne jest sprzątanie ogrodu – wyrywanie chwastów, grabienie liści i innych odpadów organicznych, jak i pozostałe prace porządkowe chronią nasze rośliny przed gniciem tuż przed mrozami i w czasie roztopów. Ważne też jest ostatnie koszenie, które wykonuje się najpóźniej w drugiej połowie października, najlepiej do wysokości trawnika do około 5 cm (ważne jest też zebranie pokosu).
Dzięki zadbaniu w tym momencie o ogród nie tylko zapewnimy sobie mniej pracy na wiosnę, ale przede wszystkim zadbamy o zdrowie naszych roślin.

Praca w ogrodzie zimą

Czy nadejście mrozów i śniegów oznacza, że mamy wolne od pielęgnacji naszych roślin? Bynajmniej! Jednak to, jak dbać o ogród, kiedy temperatura spada poniżej zera, wyjaśnimy sobie kiedy indziej.

vertical_align_top