Dla wielu osób, które zainwestowały w budowę domu, ogród jest jednym z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia. Choć niektórzy wolą postawić na wygodne brukowanie z niewielką ilością terenów zielonych, to wciąż jest bardzo dużo ludzi, którzy w ogrodzie szukają kontaktu z naturą.
Założenie ogrodu nie jest wcale łatwym zadaniem. Co więcej – wymaga ściśle planowego i kreatywnego podejścia. W przeciwnym wypadku całe przedsięwzięcie może zakończyć się fiaskiem. Można oczywiście skorzystać z serwisów ogrodniczych, jednak niektórzy największą przyjemność czerpią z własnej pracy. Dlatego też przedstawiamy praktyczny poradnik, w którym można znaleźć rady, które z pewnością przydadzą się przy zakładaniu ogrodu.

Plan przede wszystkim!

Tworzenie terenów zielonych wokół domu wymaga przede wszystkim skonstruowania planu zagospodarowania przestrzeni. Projekt powinien obejmować całą nieruchomość. Na nim zamieszczamy wszystkie obiekty, które obecnie znajdują się na podwórzu – dom, budynki gospodarcze i pozostałe elementy zabudowy. Jeśli też na naszej działce znajdują się drzewa i zakrzewienia, które chcemy zostawić, to one również muszą być ujęte na planie.
Kiedy już to zostało wykonane, można nanieść na projekt elementy małej architektury, które miałyby się znaleźć w ogrodzie – altany, huśtawki czy patia powinny być logicznie rozplanowane, dlatego też zadanie to wymaga dużej wyobraźni. Następnie rozrysowujemy na planie ścieżki, łączące dom z podjazdem, garażem, warsztatem, altaną i innymi obiektami, do których chcemy je poprowadzić. Ostatecznie na projekcie umieszczamy też rozłożenie trawnika, krzewów, drzew i bylin, które chcemy

posadzić w ogrodzie.
Szczególnie przy ostatnim punkcie trzeba wziąć pod uwagę to, ile mamy czasu na zajmowanie się ogrodem, a także jakie są warunki klimatyczne w okolicy. Istotne jest zarówno zakwaszenie gleby, nasłonecznienie działki, a także ilość występujących w danym regionie opadów i pod te kryteria dopasować roślinność.

Dostosowanie gleby i montaż instalacji

Drugim etapem jest dostosowanie podłoża. Po budowie należy oczyścić nawierzchnię z takich odpadów jak szkło, plastik itp. Ewentualnie można wykorzystać resztki gruzu do wyrównania terenu, jednak trzeba liczyć się z tym, że to materiał mocno drenujący glebę. Warto też przekopać teren, pamiętając, aby nie wymieszać żyznej ziemi z jałową, znajdującą się głębiej. Na tym etapie usuwamy również korzenie chwastów.
Do polepszenia jej struktury wykorzystujemy kompost, torf lub korę. W przypadku, jeśli na naszej działce jest glina, wystarczy zmieszać ją z gruboziarnistym piachem. Odwrotnie robimy, jeśli gleba jest piaszczysta. Można również zamówić żyzną ziemię (koniecznie ze zweryfikowanego źródła, aby nie była skażona!).

Na kolejnym etapie wytyczamy ścieżki, które będą przebiegać przez działkę, stawiamy elementy małej architektury, a także, jeśli się decydujemy na inteligentny system nawadniania ogrodu, to instalację elektryczną i hydrauliczną. Prace te najlepiej wykonać w tym momencie, by uniknąć niszczenia roślinności. Jest to też dobra chwila, by zainstalować potencjalne oświetlenie ogrodowe.

Prace końcowe

Teraz pozostaje tylko ułożenie ścieżek, a także stworzenie zielonej nawierzchni – posianie trawy i zasadzenie krzewów, drzew i bylin. Kierując się wcześniej utworzonym planem, można stworzyć w ogrodzie pełne intymności zakątki, w których będzie można schować się przed całym światem.

Dalej, co należy robić, to zadbać o rośliny, zgodnie z wytycznymi co do konkretnych gatunków. Troszcząc się o nie, stworzymy wyjątkowy ogród, który odwdzięczy się nam pięknym wyglądem.

vertical_align_top