Logo firmy Migródtest

Jak i kiedy nawozić rośliny w ogrodzie

21.04.2021

Każdy domowy ogrodnik marzy o tym, aby jego rośliny były bujne i zdrowe. Piękny ogród bowiem jest wizytówką każdego domu. Dlatego też jednym z podstawowych zabiegów, jakie warto wykonywać, jest nawożenie roślin.

Jak natomiast je wykonać prawidłowo, aby nasze drzewka, krzewy i trawnik były zdrowe? Jaki nawóz wybrać i ile powinno się go stosować? Specjalnie dla Was zamieszczamy podstawowe wskazówki, czym kierować się przy nawożeniu roślin.

Nawóz – dlaczego jest ważny?

Oprócz bujnego rozwoju roślin nawóz może być istotny dla ich życia. Nawożenie więc tych, które są posadzone w ubogiej glebie, jest nie mniej ważne, jak odpowiednie nawadnianie. Jego brak często skutkuje tym, że nie mają one skąd czerpać minerałów. Przez nawóz można zapewnić im wszelkie makroelementy, które potrzebne są do ich rozwoju. Dlatego też rośliny, które są posadzone w glebach przepuszczalnych, powinny być regularnie nawożone.

To samo tyczy się roślin, które są hodowane w donicach. Zaleca się stosowanie specjalnych nawozów otoczkowanych, które powoli uwalniają substancje odżywcze do gleby.

Czym kierować się przy stosowaniu nawozów?

Warto też kierować się indywidualnymi wskazaniami dla danego gatunku. Nieodpowiedni nawóz może poczynić niemożliwe do odwrócenia szkody i np. wysuszyć roślinę lub spowodować jej nieprawidłowy rozwój. Z drugiej strony istotne jest też to, by stosować nawóz w odpowiedniej ilości. Przenawożenie bowiem może doprowadzić do nadmiernego zasolenia podłoża, a tym samym – blokuje dostęp korzeni do wody z minerałami. Dodatkowo zbyt duże ilości nawozu z określonymi składnikami mogą powodować anomalie w rozwoju rośliny – brak kwitnienia i zbyt duży rozwój masy zielonej to tylko niektóre z efektów.

Nie mniej istotny jest termin zastosowania preparatów odżywczych. Środki szybkodziałające najlepiej jest stosować w środku wiosny, np. w maju, z kolei otoczkowane wolno działające – w kwietniu. Jest to bowiem okres, w którym rośliny rozwijają się najszybciej i potrzebują najwięcej składników odżywczych. Jeśli zaś decydujemy się na używanie nawozów krótkodziałających, to najlepszym terminem do ich wykorzystanie jest połowa sierpnia. Pamiętajmy, że termin też zależy od mieszanki chemicznej nawozów.

Wiosną można również rozłożyć kompost lub też użyć sypkiego nawozu mineralnego. Latem natomiast lepiej zastosować opryski organiczne czy mineralne. Należy jednak pamiętać, by nie nawozić roślin zbyt późno, gdyż może to zaburzyć ich okres spoczynku zimą. Jesienią warto wykonać zabieg wapnowania (szczególnie, jeśli gleba jest zakwaszona). Z drugiej strony można też zastosować kompost organiczny. Nie powinno się go jednak mieszać z wapniowaniem.

Absolutnie nie powinno się używać środków, które są już przeterminowane. Nie tylko przez wzgląd na fakt, że mogą być nieskuteczne, ale przede wszystkim mogą być szkodliwe.

Sposoby nawożenia

Jedną z niemal obowiązkowych metod wzbogacania gleby stosujemy przy wkopywaniu nowych roślin. Drzewka i krzewy, które dopiero mają być posadzone w ogrodzie, warto zasypać ziemią wymieszaną pół na pół z kompostem lub nawozem otoczkowanym. Można również nawieźć rośliny, które przycinaliśmy – pozwoli im to szybciej zaleczyć rany, które powstały w ramach zabiegów chirurgicznych. Ważne jest też, aby zadbać o równomierne rozprowadzenie nawozu.

Po posadzeniu, w późniejszych latach można stosować do tych roślin nawozy posypowe. Inną możliwością jest też rozprowadzenie ich na trawniku, a następnie wymieszanie z glebą. Stosuje się również roztwór nawozu rozcieńczonego w wodzie i podlewanie lub opryskiwanie roślin. Na rynku są również specjalne preparaty do nawożenia listkowego.

Niektóre ze środków odżywczych wymagają również nieco głębszego przekopania darni i wymieszania ich z glebą, dzięki czemu jest ona wzbogacana o składniki mineralne.

Odpowiednie nawożenie gwarantuje piękny ogród!

Jeśli odpowiednio dobierzemy środki odżywcze, możemy być pewni, że zarówno trawa, jak i drzewka, krzewy i byliny w naszym ogrodzie będą pięknie kwitły, zdobiąc całą działkę. Najważniejsze jednak, by kierować się wskazówkami dotyczącymi nie tylko ilości stosowanych nawozów, ale też terminów ich używania oraz gatunków roślin, które odniosą liczne korzyści dzięki zastosowaniu wybranego preparatu.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę