Logo firmy Migródtest

Jak prawidłowo dbać o trawnik?

28.04.2021

Wielu działkowiczów, jak i właścicieli ogrodów, pragnie, by mieć zadbany trawnik. Zielony dywan roślinny nie tylko cieszy oko, ale również tworzy przytulną przestrzeń, w której chce się spędzać czas. Niewiele osób jednak wie, jak dbać o to, by trawnik prezentował się zawsze elegancko i zadbanie.

Dlatego też przygotowaliśmy dla Was garść porad na temat tego, jak dbać o trawę, by była piękną ozdobą ogrodu i domu.

Koszenie – jedna z najważniejszych czynności

Odpowiednia pielęgnacja obejmuje między innymi regularne koszenie. Wegetacja traw zaczyna się bardzo wcześnie, a wyjątkowo intensywnie rośnie w takich miesiącach, jak kwiecień, maj i czerwiec. Przy częstym koszeniu trawa zyskuje na gęstości, dzięki czemu tworzy efektowny zielony dywan.

Samo strzyżenie trawy powinno się odbywać raz na tydzień, chyba że trawa rośnie wolniej, wówczas co dwa tygodnie wystarczy. Nie jednak można pozwolić, by podwoiła swoją długość. Co ważne – tniemy ją wtedy, gdy nie jest mokra, inaczej nóż będzie się ślizgać na źdźbłach.

Pierwsze koszenie nowego trawnika powinno odbyć się, kiedy listki mają do około 10 cm. Wówczas skracamy ją o około 3 cm. Co do zasady nie powinno się kosić trawy krócej niż na długość 3,5 cm, gdyż może ona wyschnąć w czasie suszy. Warto za to skrócić trawę bardziej na jesień, gdyż jeśli liście będą miały powyżej 8 cm, mogą brzydko pożółknąć.

Ogród

Podlewanie – by zawsze była soczysto zielona

Szczególnie w czasie, gdy panuje susza, podlewanie trawnika jest szalenie istotne. Młode trawy, aby się przyjęły, wato podlewać nawet do trzech razy dziennie (jeśli brakuje opadów atmosferycznych). Później nawadniamy je rzadziej, co około trzy dni. Podlewamy je najlepiej rano, kiedy słońce jeszcze nie wzeszło wyżej na niebo. Nie powinniśmy podlewać jej w ostrym świetle słonecznym (można ją poparzyć) ani na wieczór, gdyż to sprzyja rozwojowi grzybów.

Odpowiednie nawadnianie można przeprowadzać za pomocą węża ze zraszaczem, jednak coraz popularniejsze w Polsce są inteligentne systemy do podlewania ogrodów. Część z nich jest ekologiczna, wykorzystująca nie tylko tyle wody, ile rzeczywiście trawom i roślinom w ogrodzie będzie potrzebne, ale też korzystająca z deszczówki, zebranej do specjalnie przygotowanego zbiornika. Automatyczne nawodnienie jest więc nie tylko wygodne, ale i praktyczne pod względem dbałości o zasoby wodne, jak i portfel użytkownika.

Aeracja i wertykulacja

Co najmniej raz w roku warto przeprowadzić aerację i wertykulację trawnika. Pierwszy zabieg polega na dostarczeniu korzeniom traw odpowiedniej ilości powietrza i nawodnienia, drugi zaś polega na oczyszczeniu darni z odpadów organicznych. Dzięki obu czynnościom trawa w naszym zielonym dywanie będzie nie tylko soczyście zielona, wolna od chorób, ale także oczyścimy ją z mchu i chwastów.

Aerację wykonujemy najlepiej we wrześniu, wertykulację zaś można przeprowadzić tuż po pierwszym koszeniu, jak i tuż po ostatnim w roku (choć ta druga nie jest konieczna). Jeśli nie posiada się własnych urządzeń, można znaleźć specjalne serwisy, które świadczą taką usługę lub wypożyczają odpowiedni sprzęt.

Dosiewanie i nawożenie traw

Bywa tak, że na naszym trawniku pojawiają się „łyse placki”. Czasem jest to efekt intensywnych opadów, a bywa też, że po prostu trawy obumierają pod wpływem choroby. Po oczyszczeniu trawnika więc może pojawić się konieczność wykonania dosiewu, aby utworzyć jednolitą nawierzchnię. Nawożenie zaś jest szczególnie ważne, jeśli gleba jest mało żyzna i piaszczysta. Brakuje wówczas odpowiednich mikro i makroelementów, które są potrzebne do prawidłowego wzrostu i odżywienia naszego trawnika. Do tego celu najlepiej wykorzystać organiczny nawóz jak na przykład kompost.

Trawnik

Podstawowe czynności pielęgnacyjne

Powyższe czynności należą do podstawowych, jakie należy wykonać, by się cieszyć zielonym dywanem. Odpowiednie nawadnianie, automatyczne czy manualne, koszenie, a także dbanie o stan zdrowia trawy, gwarantuje piękną nawierzchnię na każdym ogrodzie

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę