Logo firmy Migródtest

Jak zabezpieczyć oczko wodne przed zimą?

06.07.2021

Dla wielu ogrodników staw w ogrodzie jest swoistą chlubą i dumą – wymyślamy bowiem najbardziej fantazyjne kaskady, strumyki, wodospady, tworząc małe zbiorniki wodne o różnych kształtach, do tego często z rybimi mieszkańcami. Sen z powiek jednak spędza nam zima – wszak warstwa lodu, która może się pojawić, może zagrozić nie tylko rybom, ale też roślinom!

Z tego też powodu wielu ogrodników popełnia kardynalne błędy, często będące tragiczne w skutkach. Jak zatem zabezpieczyć oczko wodne na zimę?

Przede wszystkim – gdy skuje je lód, nie rozbijaj go!

Najbardziej podstawowym błędem, a przy tym niosącym straszne konsekwencje dla ryb mieszkających w stawie, są próby rozbijania lodu powstałego na powierzchni oczka. Choć nasze intencje są jak najlepsze (w końcu chcemy dostarczyć zwierzętom więcej tlenu), to w efekcie możemy je ogłuszyć wywoływaną falą akustyczną i zestresować – a tym samym, skłonić do bardziej nerwowego poruszania się w wodzie. To zaś wiąże się z większym zużyciem tlenu, przez co można je skutecznie udusić.

Dlatego też nie próbujmy ani rozbijać lodu, ani wiercić przerębli, gdyż możemy bardziej zaszkodzić florze i faunie naszego stawu.

Oczyść powierzchnię wody i zadbaj o rośliny

Najważniejsze, co trzeba zrobić jeszcze przed zamarznięciem stawu, jest oczyszczenie jego powierzchni z resztek roślinnych. Dzięki temu zapobiegniemy uwalnianiu się różnych szkodliwych dla żyjących w nim organizmów substancji. Ponadto gnijące odpadki zużywają też tlen, ograniczając dostęp do niego rybom.

Warto też poprzycinać i wypielęgnować rośliny wodne. Pozbywamy się więc starych kłączy i liści. Niektóre rośliny należy wyłowić z wody (szczególnie gatunki egzotyczne), gdyż po zamarznięciu mogą opaść na dno zbiornika i gnić.

Wpraw wodę w ruch

Zamarzaniu skutecznie zapobiegnie filtr fontannowy lub pompa fontannowa. Wystarczy umieścić je na płyciźnie naszego stawu z wylotem ukierunkowanym poziomo, by mąciły wierzchnią wodę oczka. Dlaczego jest to ważne, by strumień nie schodził niżej? Gdyż wtedy wymieszamy dolne warstwy z górnymi, a tym samym ochłodzimy wodę – różnica temperatur bowiem może sięgać nawet czterech stopni (od 0 na powierzchni do 4 przy dnie, gdzie są idealne warunki bytowe na czas zimy). To zaś może zagrozić rybom wychłodzeniem.

Prawidłowe ustawienie pompy czy filtra gwarantuje z kolei nie tylko to, że uchronimy staw przed zamarznięciem, ale skutecznie napowietrzymy też wodę, wzbogacając ją w tlen.

Utrzymaj punktowe ogrzewanie wody

Co bardziej gorliwi miłośnicy oczek wodnych decydują się na całościowe ogrzewanie wody w stawie. Jest to o tyle bezcelowe, że wzrost temperatury wody zmniejsza rozpuszczalność tlenu w niej, tym samym – zubaża ją. Dużo lepiej więc jest punktowo ogrzewać wybrane miejsca w stawie, poprzez zastosowanie pływaka z grzałką.

Odłów gatunki tropikalne

Rodzime ryby doskonale sobie poradzą z mrozami, jednak te pochodzące z innych stref klimatycznych mogą mieć już z tym znaczny problem. Warto więc zawczasu zaopatrzyć się w akwarium, w którym ułatwimy im zimowanie.

Oczko wodne gotowe na zimę!

Stosując się do powyższych zasad, wraz z nadejściem wiosny z pewnością będziemy mogli znów cieszyć się pięknym stawem, w którym zdrowe ryby będą radośnie się pławić, a rośliny na nowo zakwitną, zdobiąc nasz ogród. Choć to tak naprawdę niewiele pracy, to może ona witalnie przełożyć się na funkcjonowanie tego małego ekosystemu.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę