Mała architektura w ogrodzie a oświetlenie. Jak robić to dobrze?
Oświetlenie ogrodu jest tym elementem, który dodaje mu czaru. Dzięki niemu można ozdobić poszczególne obiekty, które się znajdują wokół domu, a z drugiej strony – znacznie podnoszą bezpieczeństwo. Szczególnie ważne jest to, aby umiejętnie podkreślić światłem elementy małej architektury. Klomby, altanki, ścieżki, a także wszystkie części zabudowy na ogrodzie zasługują na to, by je wyeksponować. A jak inaczej to zrobić jak nie przez grę świateł?
O ich doborze nie może zadecydować przypadek. Jeśli jesteś ciekaw, jak rozplanować rozstawienie opraw – poniżej zamieszczamy kilka wskazówek i pomysłów na to. Sprawdź, jak pomysłowo i efektownie podkreślić ogrodową zabudowę.
Poznaj rolę światła
Przypomnijmy, jaką rolę odgrywa światło na ogrodzie. Pierwsza dotyczy oczywiście bezpieczeństwa – nie tylko przed potencjalnymi niechcianymi gośćmi. Równie ważne jest, aby bez przeszkód poruszać się po podwórku także po zmroku. Odpowiednie światło przy ścieżkach pomoże bezpiecznie chodzić po działce nawet nocą. Jest to szczególnie ważne, gdyż ogród to nie tylko ozdoba, ale też miejsce, w którym przyjmujesz gości. Poza tym światło stanowi podkreślenie najważniejszych jego punktów. Wyjątkowych roślin, rzeźb, kwietników i innych ozdób, z których jesteś dumny. Mocne światło podbije ich kolor i wyróżni na tle innych elementów. Czemu rola światła jest tak istotna? Z prostej przyczyny – w zależności od tego, jaki efekt w wybranym obszarze podwórza chcesz osiągnąć, zastosujesz inne oprawy. Nim jednak przejdziemy do konkretnych wskazań, pora powiedzieć sobie o rodzajach światła w ogrodzie.
3 rodzaje światła
Richard Kelly, jeden z najwybitniejszych XX-wiecznych amerykańskich projektantów oświetlenia, stworzył koncepcję trzech rodzajów światła:
- światłość otoczenia
- ogniskującego blasku,
- gry diamentów.
Jak oświetlić architekturę ogrodową?
Z tą wiedzą można przystąpić do tworzenia iluminacji ogrodu z małą architekturą. Oprócz ról i rodzajów światła trzeba też pamiętać o tym, że oświetlenie tarasu przylegającego do domu stanowi przedłużenie światła w salonie. Stąd też przejście powinno być miękkie i płynne. W związku z tym najlepiej sprawdzą się albo ścienne oprawy, które miękko rozświetlają okolicę, albo wpuszczane w podłoże. Można je wyposażyć w czujnik ruchu, a także ściemniacze. Z drugiej strony warto też pomyśleć o światłach, które znajdą się na krawędzi patio – wyznaczy to jego granicę i podniesie bezpieczeństwo poruszania się po nim.
W przypadku zadaszonych obiektów można postawić na jedną mocniejszą oprawę lub kilka wpuszczanych w sufit, które dostarczą odpowiedniego światła. Najważniejsze jest to, by nie raziło, a z drugiej strony było odpowiednio silne i pozwalało na różne aktywności. Nie mniej ważne jest to, aby dobrać odpowiednią temperaturę barwową. Chłodniejsze światło jest bliższe dziennemu, a ciepłe oświetlenie jest łagodniejsze dla oczu oraz lepiej podkreśla zieleń.
Trzeba też zadbać o właściwe oświetlenie dróżek i podjazdu, które również stanowią część małej architektury. Powinny one przede wszystkim być widoczne i gwarantować bezpieczne poruszanie się po ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem więc będą albo słupki świetlne, albo pojedyncze punkty wzdłuż ciągów. Można je dodatkowo połączyć z czujnikiem ruchu, dzięki czemu będą bardziej energooszczędne.
Wybierając oprawy o dopasowanej mocy do przeznaczenia, stworzy się nie tylko efektowne oświetlenie ogrodu. Przede wszystkim zbuduje się idealne światło do spędzania czasu na wolnym powietrzu także po zachodzie słońca.