Logo firmy Migródtest

Najlepsze nawozy – jak wybrać?

09.06.2021

Aby zapewnić roślinom w naszym ogrodzie zdrowy i zrównoważony wzrost, potrzebne są różne zabiegi pielęgnacyjne. Obok nawadniania, przycinania czy szeregu innych czynności ogrodniczych, niezbędne jest też nawożenie. Nie każdy nawóz jednak nadaje się do wszystkich roślin – owszem, na rynku są produkty uniwersalne, ale z nimi również należy uważać.

Jakie więc możemy znaleźć nawozy chemiczne do ogrodu i jak je wybrać? Czym się kierować przy zakupie takich produktów?

Jakie nawozy mineralne wyróżniamy?

Nawozy mineralne dzielimy na te ze zwiększoną ilością:

  • potasu i fosforu,
  • azotu,
  • magnezu.

Ponadto wyróżniamy nawozy wapienne, jednak mają one nieco inne zastosowanie od powyższych. Służą bowiem przede wszystkim do regulacji pH gleby przez zmniejszanie jej zakwaszenia.

To rozróżnienie jest ważne, gdyż różne substancje będziemy stosować do odmiennych gatunków roślin. Oprócz tego warto nadmienić, że są one dostępne w różnych formach – proszków, granulatów, a także płynów.

Jakie i kiedy stosować nawozy w ogrodzie?

Wszystko zależy od pory roku i tego, jakie rośliny nawozimy. Producenci oferują nawozy uniwersalne, które teoretycznie nadają się do każdego gatunku roślin, jednak wyspecjalizowane produkty często spisują się znacznie lepiej. Na przykład zarówno do traw, jak i do innych roślin zielonych, skuteczniejsze są nawozy z większą ilością azotu. Saletra amonowa wpływa bowiem korzystnie na rozwój części zielonych. Saletrzak jest szczególnie wskazany dla wszystkich roślin, które są kwasolubne i stosuje się go wyłącznie wiosną.

Krzewy, drzewa, warzywa i wszystkie inne kwitnące rośliny wolą z kolei związki potasowo-fosforowe. Użycie tego typu nawozu zapewnia większe plony, uzyskane m.in. dzięki intensywniejszemu kwitnieniu. Można ich używać niemal przez cały sezon z wyjątkiem chłodnych, późnojesiennych dni.

Jeśli natomiast na ogrodzie mamy ozdobne rośliny liściaste, powinniśmy zainwestować w nawozy na bazie magnezu. Mieszanka z tym pierwiastkiem zapewnia nie tylko bujniejszy rozrost, ale również ładne wybarwienie, a także chroni iglaki przed zbrązowieniem.

Jeśli natomiast nie mamy pewności co do potrzebnego nam rodzaju nawozu, zawsze można sięgnąć po gotowe mieszanki wieloskładnikowe – przygotowane pod konkretne gatunki czy grupy roślin. Na półkach sklepowych bez problemu znajdziemy zwiększające zakwaszenie gleby mieszanki dla iglaków bądź też do bylin kwiatowych w rabatach.

Decydując się na nawozy mineralne, warto również zwrócić uwagę na szybkość ich działania – na rynku znajdziemy nie tylko zwykłe, ale również wolno działające nawozy, które stosuje się wiosną i powoli rozkładają się, stopniowo uwalniając składniki do gleby. Z drugiej strony mamy też dostępne środki awaryjne – dolistne. Są zalecane w momencie, gdy zauważymy, że roślina jest chora lub obumiera. Chcąc natomiast chronić je przed mrozem, możemy zakupić specjalne mieszanki, mające właściwości ochronne, dzięki czemu zabezpieczą naszych zielonych podopiecznych przed zmarznięciem.

Jak stosować nawóz?

Co do zasady – jeśli decydujemy się na nawożenie związkami mineralnymi, należy kierować się instrukcjami, jakie na opakowaniu przedstawił producent. Jeśli natomiast nie ma ich na pojemniku z produktem, często można znaleźć takie informacje na stronie internetowej danej marki – z wyszczególnieniem dla konkretnych gatunków lub rodzajów roślin. Przenawożenie bowiem może być gorsze w skutkach niż niedobór określonych pierwiastków.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę