Logo firmy Migródtest

Oświetlenie tarasu – nasze porady

01.10.2021

Posiadanie własnego patio generuje szereg ciekawych opcji. Jedną z nich jest możliwość spędzania na nim wolnego czasu, np. grzejąc się w słońcu w upalne dni. Kolejną – spotkania towarzyskie, podczas których wspólnie z gośćmi można raczyć się pysznymi daniami z grilla, a przede wszystkim – miło spędzać czas. Ten zaś płynie nieubłaganie i często podczas takich małych imprez bawiących się zastaje zmrok.

Wszystko jest jednak w porządku, kiedy właściciel tarasu dysponuje odpowiednim oświetleniem ogrodu. Pytanie jednak, co znaczy odpowiednie. Jeśli dopiero planujesz urządzenie swojego podwórka i uwzględniasz w nim lampy na taras, to tu znajdziesz przydatne porady. Dzięki nim dowiesz się, jak efektywnie i niewielkim kosztem zorganizować ciekawe oświetlenie tej przestrzeni.

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie tarasowe?

Oczywistą zaletą montażu świateł na tarasie i w ogrodzie jest wyjątkowy wygląd. Samo podwórze, jeśli jest podświetlone, wygląda pięknie. Z drugiej strony instalacja systemu oświetleniowego na patio to przede wszystkim korzyści funkcjonalne. Możliwość zrelaksowania się wieczorem przed domem z ulubioną książką i lampką wina? Sposobność komfortowego spędzenia wieczoru z najbliższymi na dworze? Większa impreza na tarasie? Nie byłoby na to szans, gdyby nie przemyślane podświetlenie.

Inna rola, jaką odgrywa oświetlenie patio, związana jest z bezpieczeństwem. W większości przypadków przylega ono do samego domu. Gdy więc taras jest dobrze oświetlony i współgra z systemem świateł w całym ogrodzie, potencjalni włamywacze zostaną skutecznie odstraszeni.

Jakie lampy warto dobrać?

Przy tworzeniu oświetlenia tarasu trzeba przede wszystkim pamiętać o jednej rzeczy – powinien być dobrze podświetlony, ale światło nie może być zbyt intensywne. Lepiej jest zadbać o to, by było miękkie i nie męczyło oczu. Konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju lamp, co zagwarantuje optymalne rozwiązanie. Chodzi tu o połączenie głównych źródeł światła z elementami doświetlającymi. Warto też pomyśleć o tym, aby nie były włączane jednym włącznikiem. Dzięki temu będzie można tworzyć klimat dostosowany do okoliczności.

Z drugiej strony – lampy muszą być identyczne pod względem stylistyki i zasilania elektrycznego. Dobrze jest zdecydować się na oświetlenie bezpieczne 12v i 24v i oszczędne LED. Takie systemy często są kompletne wraz z systemowymi kablami i złączkami. Nie trzeba wielkich wykopów gdyż takie oświetlenie montuje się bezinwazyjnie w ogrodzie. Małe problemy mogą pojawić się na istniejących już tarasach gdzie w sprytny sposób przeba poprowadzić kable i zamontować lampy. Jeśli zaś powierzysz to zadanie specjalistycznemu serwisowi, takiemu jak nasz, to możesz być pewien dobrze wykonanej pracy. Dobierzemy oświetlenie tak, by każdy element idealnie się zgrywał ze sobą, całość była oszczędna i bezpieczna.

  • kinkiety na ściany, dzięki którym najbliższe sąsiedztwo domu będzie dobrze doświetlone,
  • lampy wpuszczane, które można zamontować na pionowych i poziomych powierzchniach,
  • lampy stojące, okalające taras, najlepiej wyglądają w grupach roślin przy tarasie.
  • Reflektory i lampy doglebowe, oświetlające rośliny w bliskim i dalekim sąsiedztwie tarasu lub powierzchnie, od których światło może się odbić i można uzyskać światłocienie.

Każda z tych lamp może dawać zupełnie inny efekt. Kinkiety, oświetlając mur, odbijają promienie, dając miękkie oświetlenie bliskiego sąsiedztwa ścian. Lampy wpuszczane są doskonałym uzupełnieniem, szczególnie jeśli stosuje się je w posadzce. Modele stojące oświetlają brzegi i wyznaczają granicę „bezpieczeństwa” – po ciemku w końcu nietrudno o wyjście poza taras i potencjalny wypadek. Reflektory, odpowiednio zamontowane i skierowane na drzewa i grupy krzewów, mogą dać ciekawy efekt, zapewniając komfortowe przebywanie na patio.

Jaka technologia będzie najlepsza?

To, co możemy Ci polecić, to przede wszystkim oświetlenie w technologii LED z bezpiecznym zasilaniem niskonapięciowym 12 i 24V. Odpowiednia barwa światła dobrze podkreśli rośliny i elementy ogrodu i tarasu. Zaletą źródła światła LED mogą dać przy małym zużyciu prądu naprawdę dobre oświetlenie – przy około ośmiokrotnie mniejszym zapotrzebowaniu na energię dają osiem razy większą jasność niż wybrany żarowy odpowiednik. Przy doborze lamp, jesteśmy w stanie określić, ile dokładnie Państwa system oświetlenia będzie zużywał energii elektrycznej.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę