Logo firmy Migródtest

Pielęgnacja roślin w ogrodzie

07.04.2021

Mając ogród, należy szczególnie pochylić się nad roślinami, które w nim się znalazły. Choć każda z nich może wymagać różnego traktowania, to są pewne ogólne zasady, odnoszące się do każdego krzewu, drzewa czy byliny, których należy przestrzegać, by cieszyć się pięknym ogrodem. Kiedy i jakiej nasz ogród potrzebuje pomocy?

Przycinanie drzew i krzewów

Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji roślin jest ich przycinanie. Zabieg ten, jeśli jest wykonywany systematycznie, nie tylko zapobiega ich dziczeniu, ale także gwarantuje lepsze kwitnięcie i owocowanie. Regularnie przycinane chroni je także przed chorobami. Zabieg ten ma więc nie tylko wymiar estetyczny, ale również praktyczny. Nie mniej istotne są tu terminy.

Należy pamiętać, że zarówno dla roślin ozdobnych, jak i owocowych czas cięcia może być różny. Najczęściej jednak wykonuje się je wczesną wiosną (na przełomie lutego i marca, a także w kwietniu) lub latem. Wiele zależy od podatności na określone choroby, a także mróz i inne warunki klimatyczne. Dbając jednak o regularne przycinanie, można zapewnić sobie nie tylko estetyczny wygląd roślin, ale też ich większe zdrowie, lepsze owocowanie i w ostateczności – dużo wyższej jakości owoce, jeśli są to krzewy lub drzewa owocowe.

Wertykulacja trawnika

Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie jest również wertykulacja trawnika, która pozwala rozerwać zbity filc stworzony z odpadów organicznych – resztek trawy po koszeniu, liści, gałązek i wielu innych elementów. Zamiast zielonego dywanu z trawy często pojawiają się kępki mchu, który wykorzystuje wilgotne podłoże, przez które nie przesiąka woda.

Na czym polega właściwie ten zabieg? To wykonanie nacięć w darni na głębokość do 15, a nawet 45 mm. Dzięki temu można skutecznie oczyścić trawę, a jej korzenie zyskują lepszy dostęp do wody i światła. Po zabiegu łatwiej również będzie czerpać minerały z gleby.

Zabieg ten wykonujemy jeden do dwóch razy w roku – tuż po pierwszym koszeniu (najlepszy okres) i po ostatnim. Należy jednak pamiętać, żeby nie wertykulować trawnika, jeśli od założenia minął dopiero rok. Poprawnie wykonany zabieg zagwarantuje nam elegancki wygląd trawnika.

Podlewanie roślin

Wydaje się oczywiste, że jest to czynność obowiązkowa. Jest jednak wiele czynników, które decydują o najlepszym momencie na podlewanie roślin. Wiele bowiem zależy od zwięzłości podłoża. Jeśli nasza działka obfituje w gleby gliniaste, to trzyma ona dużo wilgoci, dlatego też podlewanie powinno być rzadsze. Przy piaszczystych z kolei woda szybko wsiąka w głębsze warstwy, więc trzeba częstszego nawadniania.

Chcąc zapewnić optymalne nawilżenie gleby, warto pomyśleć o automatycznym systemie nawadniania, które dostarczy roślinom odpowiednią ilość wody. Inteligentny system ma dodatkowo wymiar ekologiczny i ekonomiczny – zapewnia bowiem równomierne zroszenie roślin, wykorzystując optymalną ilość wody.

Nawożenie trawy, krzewów i drzew

Istotne jest również nawożenie roślin, przy czym należy pamiętać, że określony typ nawozu, czy to sypki, czy płynny lub też wapniowy powinien być używany w określonej porze roku. Należy się również ściśle stosować do wskazówek na opakowaniu, a także najlepiej nie mieszać różnych substancji – w przeciwnym wypadku może dojść do reakcji chemicznych i wytrącenia związków, które są dla roślin nieprzyswajalne lub nawet szkodliwe.

Robot koszący od Migród

Każdy gatunek może wymagać innej pielęgnacji!

Wymienione zabiegi stanowią niezbędne minimum dla roślin w ogrodzie. Należy pamiętać, że nie jest on monolitem, który wymaga jednolitego podejścia. Przeciwnie – często stanowi zbiór różnych roślin, które są delikatne na zabiegi, które są konieczne dla innego gatunku. Ważne jest więc kierowanie się indywidualnymi wskazaniami.

Można również zamówić serwis ogrodniczy, który podejmie się zadań związanych z pielęgnacją roślin. Nasza firma oferuje swoje profesjonalne usługi we Wrocławiu, jaki w pozostałych miejscowościach województwa dolnośląskiego, dbając z najwyższą troską o ogrody klientów.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę