Logo firmy Migródtest

Prace, które można wykonać zimą w ogrodzie

13.07.2021

Wielu z nas wydaje się, że w momencie, kiedy za oknem trzaska mróz, a śnieg zalega na podwórku, to oprócz odgarniania białego puchu nie ma specjalnie nic do roboty. Nic bardziej mylnego – jest to bowiem czas, kiedy rośliny wciąż wymagają opieki.

Jakie prace więc warto wykonać w ogrodzie, aby po odejściu zimy cieszyć się zdrową roślinnością i mniejszą ilością obowiązków?

Zadbajmy o kompost

Kompostownik jest tym miejscem na naszej działce, które mimo mrozów stale pracuje. Możemy więc przez cały czas go „dokarmiać”, dostarczając mu organiczne odpadki z kuchni. Kiedy natomiast temperatura spada już poniżej 0 stopni Celsjusza, warto okryć go z wierzchu sianem, aby zachodzące w nim procesy nie zostały zahamowane. Dzięki temu wiosną będziemy mogli skorzystać z pełnowartościowego nawozu.

Kiedy śnieg zalega na trawniku…

Choć większość z nas odgarnianie śniegu najchętniej ograniczyłoby tylko do zgarniania go z podjazdu i podejścia do domu, to okalający dom trawnik również wymaga, by nieco go „uwolnić” spod mroźnej białej warstwy, szczególnie jeśli jest ona gruba.

Zaniedbując tę czynność, możemy skutecznie „utopić” trawę w czasie wiosennych roztopów, przez co będzie miała ona większe trudności w odrastaniu. Natomiast zgarniając śnieg pod drzewa, możemy zapewnić im odpowiednie nawodnienie, które pomoże odzyskać siły po zimie.

Zabieg ten jest szczególnie ważny, jeśli śnieżna nawierzchnia zmieni się w lodową skorupę, skutecznie ograniczającą dostęp roślin do tlenu. Pozbawiona go trawa jest osłabiona, a przez to wystawiona na różne choroby.

Pielęgnacja roślin

Jest szereg czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonać na różnych etapach zimy. Jedną z nich jest bielenie kory pni drzew owocowych, które powinno się wykonywać z końcem grudnia lub początkiem stycznia. Dzięki temu zabiegowi skutecznie ochronimy nasze drzewka przed pęknięciami, wynikającymi z zamarzania zmagazynowanej wody. Ważne też jest, aby ten zabieg powtarzać, kiedy wapno spłynie z pnia.

Niektóre rośliny mogą wymagać też przycięcia jak na przykład winorośl. Wraz z końcem stycznia natomiast, kiedy mrozy zaczynają puszczać, warto poprzycinać niektóre z krzewów owocowych, w tym czerwone porzeczki, agrest czy jagodę kamczacką.

Należy też sprawdzać osłony, którymi zostały zabezpieczone rośliny wrażliwsze na mróz. Od ich szczelności i prawidłowego nałożenia może bowiem zależeć zdrowie naszych roślinek. Tak samo ważne jest strząsanie śniegu z gałęzi, szczególnie iglaków – są bowiem, tak samo, jak trawa, zagrożone ograniczeniem dostępu do tlenu.

Nie tylko rośliny

Zimą naszej opieki często potrzebują nie tylko drzewa, krzewy i byliny, które posadziliśmy w ogrodzie, ale również ptaki, które mają ograniczony dostęp do pożywienia. Warto więc zawiesić lub postawić karmniki i stale je uzupełniać, a mięsożernym zawiesić surową i niesoloną słoninę.

Przyciągając ptaki do naszego ogrodu, zapewnimy sobie i naszym roślinom skuteczniejszą ochronę przed insektami – ptaki bowiem, dokarmiane w ogródku, chętniej będą go odwiedzać, a być może nawet osiedlą się w jego okolicy.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę