Logo firmy Migródtest

Przygotowanie ogrodu na zimę

30.06.2021

Kiedy temperatura spada blisko zera, a z drzew polecą już prawie wszystkie liście, wielu niedoświadczonych ogrodników zastanawia się, co zrobić, aby przygotować swoje rośliny do zimy. Ta już bowiem za pasem, a w końcu w ogrodzie może być mnóstwo pięknych krzewów, drzewek i bylin, które mogą wymagać stosownej ochrony.

Jakie prace warto wykonać przed zimą, aby nasz ogród odżył na wiosnę? Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie – zachęcamy do lektury!

Kiedy jest sucha jesień…

Jesienna słota nie jest bez celu – choć niektórzy przechodzą chandrę związaną z większą ilością deszczy i krótszymi dniami, mokra jesień ma swoje naturalne prawa – dzięki opadom atmosferycznym gleba jest odpowiednio nawadniana, a tym samym – rośliny mogą zmagazynować w pędach ilość wody potrzebną do przetrwania mrozów. Jeśli natomiast jesień jest sucha, konieczne będzie dodatkowe podlewanie ogrodu.

W takich warunkach najlepiej spisują się inteligentne automatyczne systemy nawadniania, które charakteryzują się dużą efektywnością w podlewaniu, a także realnymi oszczędnościami. Niektórzy twierdzą również, że kiedy temperatura jest nieco wyższa, warto nawadniać ogród zimą – więcej szkód bowiem może spowodować susza niż mróz. Podlewanie jest też ważne na wczesną wiosnę, kiedy przyroda zaczyna się budzić do życia – woda będzie potrzebna naszym krzewom, drzewom i innym zielonym podopiecznym do rozkwitnięcia.

Okrywanie roślin

Choć pogoda nas od tego odzwyczaiła, to w Polsce wciąż zdarzają się mrozy. Jeśli temperatura spada trwale poniżej -5 stopni Celsjusza, powinniśmy zapewnić roślinom odpowiednią ochronę przed zimnem. Wówczas możemy okryć je gałązkami z igliwiem lub trocinami (dotyczy to np. bylin). Korzenie zaś (co jest jedną z najważniejszych czynności ochronnych) możemy zabezpieczyć korą, kopczykiem ziemi lub kompostem, które będą utrzymywały odpowiednią temperaturę, co jest szczególnie ważne w przypadku tych roślin, które mają płytkie ukorzenienie.

Przygotowanie ogrodu na zimę

Rośliny zimozielone mogą wymagać okrycia także części nadziemnych np. za pomocą specjalnej włókniny. Jest to szczególnie ważne, jeśli zima jest mroźna, a przy tym słoneczna. Słońce bowiem wzmaga procesy życiowe roślin, przez co dochodzi do wykorzystania zmagazynowanej wody. Zamarznięty grunt natomiast utrudnia jej pobieranie.

Prace porządkowe

Nie mniej istotne jest sprzątanie ogrodu – wyrywanie chwastów, grabienie liści i innych odpadów organicznych, jak i pozostałe prace porządkowe chronią nasze rośliny przed gniciem tuż przed mrozami i w czasie roztopów. Ważne też jest ostatnie koszenie, które wykonuje się najpóźniej w drugiej połowie października, najlepiej do wysokości trawnika do około 5 cm (ważne jest też zebranie pokosu).

Dzięki zadbaniu w tym momencie o ogród nie tylko zapewnimy sobie mniej pracy na wiosnę, ale przede wszystkim zadbamy o zdrowie naszych roślin.

Praca w ogrodzie zimą

Czy nadejście mrozów i śniegów oznacza, że mamy wolne od pielęgnacji naszych roślin? Bynajmniej! Jednak to, jak dbać o ogród, kiedy temperatura spada poniżej zera, wyjaśnimy sobie kiedy indziej.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę