Logo firmy Migródtest

Winorośle - słodkie i ozdobne

25.05.2021

Winogrona są nie tylko pyszne, ale też bardzo zdrowe. Stąd też cieszą się dużą popularnością na całym świecie. W miarę ocieplania się klimatu, w Polsce coraz częściej można znaleźć profesjonalne winiarnie, które produkują trunki z tych szlachetnych owoców. Cieszą się one też rosnącą popularnością wśród posiadaczy przydomowych ogrodów i działek.

Własne winorośle to świetny sposób na zapewnienie sobie świeżych najróżniejszych odmian winogron. Dodatkowo mogą pięknie zdobić nasz ogród. Jednak niektóre z nich są bardziej wymagające. Jeśli i Wy myślicie o tym, by zasadzić te wyjątkowe rośliny w swoim ogródku, to zachęcamy do zapoznania się z podstawami ich uprawy.

Gdzie sadzimy winorośle

Nie bez przyczyny, kiedy myślimy o tych roślinach, na myśl przychodzi nam gorąca Italia czy Grecja. Są to bowiem rośliny ciepłolubne, które najlepiej rozkwitają, gdy są wystawione na światło. Dlatego też warto wybrać im miejsce, które szybko się będzie nagrzewać, jak południowa ściana. Należy też pamiętać, aby było ono osłonięte przed wiatrem. Miejmy na uwadze, że w szczególności odmiany deserowe są mało odporne na chłód, dlatego też nabywając sadzonkę, zwróćmy uwagę, czy dany rodzaj jest tzw. winoroślą altanową, czy szklarniową.

Na szczęście jednak winorośle nie są specjalnie wymagające względem podłoża, choć zdecydowanie najlepiej rozwijają się w glebach przepuszczalnych i piaszczystych. W przypadku zaś, kiedy nasze podwórko „trzyma wodę”, wówczas należy zadbać o odpowiedni drenaż.

Jak sadzimy winorośle?

Jak wspomnieliśmy wyżej, to typ roślin, który nie jest wymagający względem gleby. Wystarczy więc zmieszać ziemię ogrodową z kompostem w stosunku 2-1. Sadzonki rozsadzamy co około półtora metra. Ważny też jest ich wybór – powinny mieć do około 20 cm zdrewniałe łodygi i wąsy czepne, które są dowodem zdrowia i siły roślinki.

Nie mniej istotne są terminy sadzenia – winorośle mające liście i dostarczone w pojemnikach powinny być sadzone od maja do października, jeśli z kolei wkopujemy sadzonki bez pojemnika, to od października do pierwszych mrozów lub po ustąpieniu mrozów, na przełomie marca i kwietnia.

Pielęgnacja posadzonych roślin

Przede wszystkim przez pierwsze trzy lata na zimę należy je okrywać, aby nie przemarzły. Jak każde inne rośliny, trzeba je również przycinać. Tutaj zwróćmy uwagę, że winorośle (szczególnie deserowe) wymagają specjalistycznego cięcia, w zależności od gatunku.

Terminy przycinania wypadają przede wszystkim na przełom zimy i wiosny, a także na lato. Należy wystrzegać się cięć wiosną, gdyż w ten sposób osłabiamy je i wystawiamy na różne choroby i grzyby. Dobrze też jest je nawozić środkami ze zwiększoną zawartością potasu, stosować środki ochronne przeciwko grzybom, montować odpowiednie podpory i odchwaszczać.

Nie mniej istotne jest odpowiednie nawadnianie. Jest ono szczególnie ważne, jeśli latem pogoda nie obfituje w deszcze, a ziemia jest zbyt sucha. Zarówno w szklarni, jak i w przypadku winorośli altanowych można zastosować inteligentne i ekologiczne systemy nawadniania, dzięki którym dostarczymy roślinkom zawsze odpowiednią ilość wody.

Winorośle w ogrodzie – piękna i wyjątkowa ozdoba

Jeśli decydujemy się na zakup winorośli do ogrodu, warto obmyślić dla nich specjalną konstrukcję. Można zawsze puścić ich pędy po pergoli, dzięki czemu zapewnią też ochronę przed słońcem. Stosując dodatkowo oświetlenie, stworzy się piękną ozdobę podwórka.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę