Logo firmy Migródtest

Wiosna w ogrodzie

04.08.2021

Kiedy zaczynają się roztopy, a temperatura za oknem coraz częściej sięga powyżej 0 stopni Celsjusza, oznacza to, że zbliża się jeden z najbardziej angażujących czasów dla amatorskich i zawodowych ogrodników. To w tym czasie nasz ogród budzi się do życia, odsłania się wymagający pielęgnacji trawnik, w którym zdążyły się nagromadzić różne odpadki, a drzewka i krzewy potrzebują pilniejszej uwagi.

Chcąc więc cieszyć się przez cały rok pięknie kwitnącymi roślinami, eleganckim trawnikiem – efektownym ogrodem w ogóle, należy wykonać co najmniej kilka najpotrzebniejszych prac.

„Rozbieramy” drzewka, krzewy i byliny

Kiedy mamy już pewność, że większe mrozy już minęły, a temperatura stabilizuje się na „plusie”, możemy ściągnąć z wrażliwszych roślin osłony, jakie nałożyliśmy na nie na zimę. Najlepiej zrobić to przy większym zachmurzeniu, dzięki czemu ani drzewa, krzewy, ani byliny nie przeżyją szoku termicznego w wyniku nagłych skoków temperatur.

Jest to też dobry moment, by przyjrzeć się kondycji zdrowotnej naszych zielonych przyjaciół. Można sprawdzić, czy nie wymagają one cięć, nie wdały się w nie choroby wirusowe, bakteryjne czy grzybicze, lub czy nie wymagają innych zabiegów.

Czas na cięcie!

Druga połowa marca jest świetnym czasem na przycinanie drzewek owocowych i krzewów. Ważne jest to, by ciąć je w sposób prześwietlający, czyli usuwając gałązki, które kierują się w głąb korony. Jeśli okazuje się, że gałązki trawią infekcje bakteryjne, należy ciąć powyżej uszkodzeń. Więcej o cięciu krzewów i drzew pisaliśmy w innym temacie.

Wzbogacamy ogród roślinami

Wczesna wiosna to też doskonały moment, by zaprosić na swoje podwórko nowe krzewy i drzewa. Marzec to świetna pora na posadzenie iglaków, które są wrażliwe na mrozy. W tym czasie sadzimy również róże, a także szykujemy rozsady innych roślinek – szałwii, werbeny czy lwie paszcze. Możemy też posiać czarnuszki, gipsówki i nagietki albo też rozmnożyć obecne już byliny jak astry, bergenie krwawniki i paprocie.

Sprawdzamy stan gleby

Czynnością, jakiej wraz z nadejściem marca warto poświęcić chwilę, jest sprawdzenie odczynu gleby. Dzięki temu zyskujemy wiedzę na temat tego, czy ziemia jest zakwaszona, czy raczej ma zbyt zasadowy odczyn. Można to zrobić za pomocą prostego kwasomierza, wykorzystując kilka próbek z różnych części ogrodu.

Jeśli ziemia jest zbyt zakwaszona, warto przeprowadzić zabieg odkwaszający. Najłatwiej jest wykonać wapnowanie, dzięki czemu nie tylko zmniejszymy kwaśność ziemi, ale też poprawimy jej strukturę.

Dbamy o trawnik

Obowiązkowo należy zadbać o to, aby pozbyć się spomiędzy pędów wszelkich odpadków organicznych. Konieczne więc będzie skrupulatne wygrabienie ich, dzięki czemu nie tylko lekko napowietrzymy wierzchnią warstwę murawy, ale też pozbędziemy się gnijących listków, gałązek i kępek. Jeśli je zostawimy, trawa będzie bardziej wystawiona na różne choroby, które mogą zniszczyć nasz zielony dywan.

Dobry czas na podlewanie

Rośliny po zimie zwykle są odwodnione, dlatego też warto poświęcić czas na nawadnianie. Jeśli nie mamy automatycznego systemu podlewania, czeka nas sporo ręcznej roboty. Jeśli natomiast dysponujemy inteligentnym nawadnianiem, wystarczy tylko je przygotować po zimie i włączyć, by drzewa, krzewy i inne rośliny otrzymały odpowiednią ilość wody.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę