Z czego składa się system nawadniający ogród?
Nowoczesne nawadnianie ogrodów coraz częściej odchodzi od zasilania całego układu z systemu wodociągowego na rzecz ekologicznych rozwiązań. Recykling wody deszczowej obecnie coraz bardziej zyskuje na popularności. Dodatkowo często też sięga się po inteligentne systemy, które mogą być obsługiwane z poziomu telefonu lub innego urządzenia mobilnego, co ułatwia sterowanie nimi.
Co jednak właściwie składa się na taki system? Jakie elementy muszą się w nim znaleźć, by cały układ działał sprawnie? Przyjrzyjmy się temu.
Zbiornik i pompa
Aby redystrybuować deszczówkę, konieczne jest posiadanie odpowiedniego zbiornika na nią. Z niego zasilany jest cały system nawadniania, jednak woda może być wykorzystywana także do innych celów. Najczęściej jest on montowany pod ziemią, a zasila się go z systemu rynnowego, zastosowanego przy dachu domu lub innego budynku. Sama woda, nim dostanie się do zbiornika, jest oczyszczana przez specjalne filtry, aby usunąć z niej wszelkie zabrudzenia. Warto też wspomnieć, że posiada on system zabezpieczeń przed zapełnieniem, w formie specjalnego przelewu, który usuwa nadmiar wody. Trzeba pamiętać, że w upalne lata, kiedy nie ma deszczy, taki zbiornik należy uzupełniać wodą ze studni lub wodociągu.
Aby system nawadniania niezawodnie pracował, dopełnienie wymaga pewnego źródła wody, pełnej automatyzacji procesu dopełniania zbiornika.
Drugim elementem, który warunkuje funkcjonowanie całego układu, jest naturalnie pompa wody – nie bez przesady byłoby nazwanie jej sercem całego układu. To dzięki niej jest on zasilany deszczówką ze zbiornika, a rośliny w ogrodzie będą skutecznie nawodnione.
Rury i zraszacze
Na cały system składa się sieć rur, które wykonane są z polietylenu. Dzięki temu charakteryzują się lekkością, trwałością, a także odpowiednią elastycznością, co jest szczególnie ważne w przypadku niższych temperatur. Są też o wiele trwalsze niż ich metalowe odpowiedniki, gdyż nie ulegają korozji.
Oczywiście do najważniejszych elementów systemu należą również zraszacze i linie kroplujące. To one dystrybuują wodę na konkretne obszary ogrodu lub też podlewają wybraną roślinę. W zależności od przeznaczenia zraszacze mogą być wynurzalne (czyli wysuwane z ziemi) lub niewynurzalne (montowane na stałe tam, gdzie nie są zagrożone np. ostrzem kosiarki lub w przypadku przemysłowego układu nawadniania szkółek). Linie kroplujące mogą być bez kompensacji lub z kompensacją ciśnienia. Specjalny układ linii stosuje się na powierzchniach płaskich a inny na skarpach lub powierzchniach ze starymi drzewami.
Studzienka rozdzielcza, sterownik i czujniki
Do sprawnego działania inteligentnego systemu podlewania ogrodu konieczne są jeszcze co najmniej dwie rzeczy – pierwszą z nich jest studzienka rozdzielcza, która zawiera elektrozawory, hamujące i otwierające dopływ wody do poszczególnych elementów układu. Drugim natomiast jest sterownik. Jeśli pompa jest sercem, to ten element zdecydowanie stanowi mózg instalacji. To dzięki niemu możemy zaprogramować działanie poszczególnych elementów, jak na przykład wybranych zraszaczy, które mają podlewać częściej czy rzadziej niż pozostałe.
Ponadto coraz częściej stosuje się również inteligentne rozwiązania, które wykorzystują lokalne stacje meteo i sterownik – każdego dnia system dostosowuje czasy nawadniania do aktualnych potrzeb. Algorytm bierze pod uwagę wiele czynników, m. in. temperaturę, opady, zachmurzenie, wilgotność powietrza i inne. Dodatkowo lokalnie czujnik opadu deszczu potwierdza wystąpienie opadu.