Logo firmy Migródtest

Zakładamy oczko wodne

16.06.2021

Dla wielu ogrodników ogród nie jest w pełni kompletny, jeśli nie zbuduje się w nim oczka wodnego. Jest to wyjątkowa ozdoba, która może stać się swego rodzaju „perłą w koronie” każdej działki. Choć jest to powszechny sposób na aranżację przestrzeni, to dzięki możliwości stworzenia wyjątkowych projektów, każde oczko jest na swój sposób wyjątkowe.

Jak założyć mały staw we własnym ogrodzie? O czym warto pomyśleć w jego projekcie i przy budowie? Zachęcamy do lektury.

Po pierwsze – wyznacz strefę

Przede wszystkim należy dokładnie zastanowić się, jak duże oczko wodne chcemy i gdzie je ulokować. Warto przemyśleć jego rozmiar, aby nie ograniczało ono poruszania się po ogrodzie i nie zdominowało go, a z drugiej strony – by nie wyglądało jak kałuża. Dlatego też sugeruje się, żeby jego powierzchnia sięgała co najmniej 10 m2 przy głębokości (jeśli mamy zamiar hodować ryby) około 1 metra. Za pomocą palików i sznurka wyznaczmy obszar, który w przyszłości stanie się naszym zbiornikiem wodnym. Należy mieć na uwadze fakt, aby słońce nie miało dostępu do lustra wody przez cały dzień, a jedynie przez 4 do 6 godzin.

Kiedy znamy już mniej więcej rozmiar i położenie naszego oczka wodnego – można przystąpić do projektowania, a następnie – do realizacji planu.

Zabezpieczenie dna

Staw ogrodowy – w przeciwieństwie do zwykłych stawów – nie będzie zasilane żadnym naturalnym źródłem, oprócz deszczu. Dlatego też ważne jest zadbanie o odpowiednią szczelność dna. Z tego powodu należy wykopać głębszy dół niż zakładaliśmy to na początku. Usuwamy również wszelkie twarde i ostre obiekty jak kamienie czy resztki starego gruzu. Na tym etapie podejmujemy jedną z najważniejszych decyzji – czy podłoże ma zostać uszczelnione betonem, czy też folią? Pierwszy wariant jest zdecydowanie trwalszy, ale też wymaga większych nakładów finansowych i czasowych. Drugi natomiast wiąże się z ryzykiem perforacji, a tym samym – powstawania przecieków.

Jeśli jednak decydujemy się na folię, to przed jej rozłożeniem warto wysypać na dnie kilku-kilkunastocentymetrową warstwę piachu, wyrównać i ubić go. Kolejnym krokiem jest wyłożenie wykopanej niecki folią, a następnie przygwożdżenie jej kamieniami i żwirem. Jeśli planujemy również fontannę czy kaskady w naszym jeziorku, ustawiamy na dnie pompę.

Brzeg oczka wodnego

Przychodzi moment, w którym możemy zająć się tworzeniem brzegu i konstrukcji wokół naszego zbiornika wodnego. Z ziemi, która została po wykopie, możemy uformować fontanny i górki (mogą również wymagać uszczelnienia folią). Jeśli formujemy skalne kaskady, to konieczna może być stabilizacja zaprawą – pamiętajmy jednak, aby była ona jak najmniej widoczna. Nie należy zapomnieć również o przeciągnięciu przewodu z wodą za powstającą formacją skalną. Ten sam przewód maskujemy pod żwirem i kamieniami, którymi stabilizujemy brzeg naszego oczka wodnego, tworząc wokół niego ścieżkę.

Warto również pomyśleć nad oświetleniem naszego oczka, w tym automatycznym, dzięki czemu będzie ono wyglądało wyjątkowo także wieczorami.

Roślinność i fauna

Pora na zaproszenie do naszego oczka wodnego roślin. Do ich posadzenia wykorzystujemy kompozycję piasku i gliny, zmieszanych z torfem lub kompostem. Sadzimy je natomiast zgodnie z zasadą 5 stref głębokości.

Jakie natomiast ryby warto mieć w ogrodowym stawie? Wybór jest szeroki – począwszy od różanki z rodziny karpiowatych, przez złote rybki, karpie Koi i tołpygi, które będą wspierać nasze działania w utrzymaniu czystości.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę