Logo firmy Migródtest

Zielony parawan - jak stworzyć elegancki żywopłot

11.05.2021

Uporczywy sąsiad? Brzydki widok za płotem? A może po prostu chęć zapewnienia sobie nieco prywatności? Są różne powody, dla których decydujemy się na założenie żywopłotu. Niezależnie od tego, jaka nam przyświeca motywacja, warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, a także roślinami, które stworzą piękną, zieloną ścianę, która nas oddzieli od reszty świata, czyniąc nasz ogród spokojnym i kameralnym zakątkiem.

Jak założyć żywopłot i jak o niego dbać?

Najpopularniejsze rośliny na żywopłot

Zacznijmy od tego, które krzewy i drzewka będą najlepsze, by stworzyć zieloną zasłonę. Wśród najpopularniejszych roślin, które mogą stać się naszym ekologicznym płotem, jest modrzew. Jego japońska odmiana dobrze znosi cięcia, dzięki czemu można go elegancko stylizować. Jest jednak dość wymagający – odpowiednią gęstość uzyska się przy regularnym cięciu, dwa razy w sezonie. Drzewo to bowiem charakteryzuje się szybkim wzrostem.

Piękny żywopłot można stworzyć również z bukszpanu wiecznie zielonego. Małe listki i gęsty pokrój pozwalają na najbardziej fantazyjne cięcia. Niecięty rośnie wysoko, ale można też przycinać go dość nisko. Posiada różne odmiany, które dobiera się w zależności od pożądanej wysokości, na jaką roślina miałaby się wspiąć.

Efektownie wyglądać będzie również grab pospolity. Wykorzystując to drzewo, z pewnością stworzymy nieprzenikniony żywopłot, który zasłoni nas przed ciekawskimi spojrzeniami. Będzie również stanowić doskonałą osłonę przed wiatrem. Jeśli będziemy ciąć go często, szybko się zagęści, mimo że samo drzewo rośnie dość wolno. Dla uzyskania właściwego kształtu można również podwiązywać i podginać gałązki.

Jeśli zaś chcemy, aby nasz żywopłot nie tylko zdobił i chronił, ale też dostarczał pysznych owoców, warto zainwestować w świdośliwę lamracką. Nie tylko ma piękne białe kwiaty, barwne liście, a przy tym nie wymaga wiele pracy od właściciela, ale też dostarcza pysznych i zdrowych owoców.

Gatunków drzew i krzewów, które można wykorzystać na stworzenie żywopłotu, jest mnóstwo. Są to tuje, buki, ostrokrzewy, berberysy i wiele innych. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od naszego zielonego parawanu.

Jak założyć żywopłot?

Wpierw należy wybrać odpowiedni termin. Drzewa i krzewy liściaste o osłoniętych korzeniach, pochodzące ze szkółki, najlepiej sadzić w środku jesieni, po opadnięciu liści lub wiosną przed pojawieniem się pierwszych pąków. Wiele też zależy od typu ziemi – na lekkich sadzimy w październiku, na wilgotnych i ciężkich – wczesną wiosną. Tą porą też najlepiej sadzić niektóre gatunki iglaków jak świerki czy cisy. Pozostałe rośliny iglaste i zimnozielone liściaste najlepiej zasadzić w sierpniu lub wrześniu.

Kiedy już mamy dobrany termin, możemy przystąpić do pracy. Przekopujemy glebę na głębokość jednej – dwóch długości ostrza szpadla, wykopując pas o szerokości około 60 cm. Należy uważać, by żyzna gleba się nie zmieszała z jałową. Oczyszczamy ziemię z odpadów, a następnie dodajemy kompostu (w stosunku 1:3 części kompostu na część gleby). Do ciężkich ziem stosujemy piach w podobnych proporcjach.

Pierwsze przycinanie – co i jak?

To, jak będziemy ciąć naszą żywą kurtynę, zależy od tego, czy będziemy ją formować, czy nie. Pierwsze cięcie jednak należy wykonać w każdym przypadku. Jeśli są to rośliny, które zrzucają liście na zimę i sadziliśmy je na wiosnę, to tniemy tuż po posadzeniu. Natomiast sadzonym jesienią, dajemy wytchnąć do wiosny.

Jak je natomiast przycinamy? Te, które mają rozbudowane korony, przycinamy około 40 cm nad ziemią. Jeśli zaś mają mało pędów bocznych, to niżej, około 10 cm nad ziemią. Pozbywamy się też uszkodzonych gałązek.

Natomiast tuż po posadzeniu nie można ciąć roślin zimnozielonych. Przy słabo rozwiniętych koronach można je przyciąć dopiero w przyszłym roku, najlepiej latem. Co do zasady – powinno się je ciąć dopiero po kilku latach od posadzenia.

Żywopłot – czyli sposób na prywatny kącik w ogrodzie

Przy wyborze roślin na żywopłot należy mieć na uwadze nie tylko swoje preferencje, ale też to, w jakich glebach rozwijają się najlepiej. Stosując się natomiast do powyższych wskazówek, stworzy się piękny parawan, który będzie nas chronić przed wiatrem i zabezpieczy naszą prywatność. Dodatkowo można również zadbać o atrakcyjne oświetlenie, dzięki któremu wieczorem rośliny będą pięknie podświetlone.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę