Logo firmy Migródtest

Zioła w ogrodzie - jak założyć ogródek ziołowy

02.06.2021

Zioła uchodzą za źródło różnych składników odżywczych, witamin, minerałów i innych korzystnych dla organizmu naturalnych związków chemicznych. Stanowią one często alternatywę lub uzupełnienie kuracji medycznych. Najlepsze zaś są zioła świeże, które można samodzielnie ususzyć, a później wykorzystać do parzenia herbatek.

Choć zwykle to łąki są źródłem tych darów natury, to coraz częściej przy domach, jak i na działkach, można znaleźć wydzielone strefy na ogródki ziołowe. Jak przygotować takie miejsce we własnym ogrodzie i które z tych roślinek warto hodować?

Dlaczego warto założyć ogródek ziołowy?

Liczne rośliny, które uważane są za chwasty i niepożądanych gości naszych ogrodów, mają różne odżywcze działania. Poza tym mogą stanowić atrakcyjne urozmaicenie działki, a że nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, to są łatwe w uprawie. Dodatkowo rośliny te mają zastosowanie w najróżniejszych kuchniach świata dzięki specyficznym walorom smakowym.

Jaka ziemia najlepsza dla ziół?

Rośliny te nie wymagają specjalnej gleby – doskonale sobie radzą posadzone w niemal każdej ziemi. Wiadomo jednak, że im żyźniejsza, tym większe będą plony. Zadbajmy więc o to, aby miała dużą zawartość próchnicy i była przepuszczalna. Przed posadzeniem czy zasianiem warto ją spulchnić i pozbyć się chwastów.

Jeśli natomiast nie mamy możliwości wydzielenia osobnego ogródka, można zawsze rozsiać lub rozsadzić je w ozdobnych donicach. Natomiast mając ogródek warzywny, można je posiać między innymi roślinami.

Bardziej niż żyznej gleby niektóre zioła potrzebują przede wszystkim odpowiednio nasłonecznionego miejsca. W przeciwnym wypadku ich łodygi mogą być przerośnięte, za to same liście mierne i wyzbyte wyjątkowych walorów smakowych (bardzo często gorzknieją).

Jak sadzić i pielęgnować zioła?

Nasze roślinki powinny być sadzone w gromadach po kilka sztuk jednego gatunku. Należy jednak pamiętać, żeby rośliny jednoroczne dosadzać po zimie, a także, by te silnie rosnące miały odpowiednio dużo miejsca i nie rosły obok ziół, które wyrastają powoli. Będą również wymagały ochrony przed najróżniejszymi pasożytami. Można zadbać o to, sadząc aksamitkę, która działa na nie odstraszająco.

Z drugiej strony zioła praktycznie nie wymagają nawożenia mineralnego. Jesienią natomiast można podsypać je kompostem lub obornikiem, by użyźnić glebę. Różne ich gatunki mogą również potrzebować zróżnicowanego nawodnienia. Z reguły nie wymagają one większej ilości wody (chyba że panuje susza), jednak niektóre wolą wyraźnie wilgotniejszej gleby, jak na przykład bazylia.

Ważne też jest cięcie – odpowiednie przycinanie łodyżek sprawia, że dużo obficiej się rozkrzewiają, tym samym zapewniając większy zbiór.

Jakie zioła można zasiać w ogrodzie?

Mamy szerokie bogactwo ziół, które można zaprosić do naszego ogródka. Począwszy od tych o zastosowaniu kulinarnym jak koper, lubczyk, tymianek, bazylia, majeranek, oregano czy rozmaryn, po te o działaniu leczniczym, jak melisa, mięta pieprzowa, szałwia czy rumianek. Dzięki temu można stworzyć sobie zarówno źródło aromatycznych przypraw do różnych potraw, jak i zieloną apteczkę, która dostarczy nam najróżniejszych substancji odżywczych o określonym działaniu.

Zapisz się na newsletter!

Wysyłanie formularza

Szybka wycena

Wypełnij krótki formularz i uzyskaj wycenę. Twoje odpowiedzi na kolejne pytania przyspieszą proces przygotowywania oferty.

Czym jesteś zainteresowany?

Dane kontaktowe

Załącz*

Maksymalny rozmiar pliku 5MB : pdf,docx,doc,jpg,png

Projekt/plan ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Zdjęcia z aktualnego stanu ogrodu

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)

Inne dokumenty

pdf,docx,doc,jpg,jpeg,png,PDF,DOCX,DOC,JPG,JPEG,PNG Maksymalny rozmiar 195MB (200000KB)
*im więcej zdjęć/rysunków dostaniemy tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Dodatkowe informacje

* im więcej informacji, tym dokładniej i szybciej przygotujemy dla Ciebie ofertę

Termin

Czy na pewno chcesz zamknąć formularz?

Dziękujemy

Twój wniosek o szybką wycenę został wysłany.

Na Twój adres e-mail zostało wysłane potwierdzenie zgłoszenia.

Najszybciej jak to możliwe skontaktujemy się z Tobą mailowo

Wiadomość nie została wysłana

Twój wniosek o szybką wycenę nie został wysłany.

Zamów szybką wycenę